Blog

Istnieje wiele czynników, przez które Twoja lodówka może samoczynnie się rozmrażać.

Niektóre z przyczyn usuniesz od ręki bez konieczności pomocy serwisanta. A więc, dlaczego lodówka sama się rozmraża?

Problemy z zasilaniem

Zanim zaczniemy szukać innej przyczyny, w pierwszej kolejności należy sprawdzić podłączenie lodówki do sieci. Czasami uszkodzeniu ulega kontakt i wymaga on wymiany. Wybiciu mogły ulec także korki. Zdarza się również, że samoczynne rozmrażanie lodówki jest spowodowane planowaną przerwą w dostawie prądu.

Uszkodzony termostat

Termostat dostosowuje temperaturę we wnętrzu chłodziarki, aby odpowiednio zabezpieczyć przechowywaną żywność. W przypadku awarii termostatu, lodówka często rozmraża się sama, ponieważ temperatura wewnątrz urządzenia jest zbyt wysoka. Aby sprawdzić prawidłowe działanie termostatu, wystarczy przekręcić pokrętło temperatury od najniższej do najwyższej wartości. Przy tej czynności powinieneś usłyszeć charakterystyczne kliknięcie, świadczące o tym, że termostat działa bez zarzutu. Jeżeli nie słyszysz tego dźwięku, najprawdopodobniej termostat jest do wymiany.

Czy wiesz, że...

Przyczyną niedostatecznie gorącej kawy z ekspresu może być błahostka.

Najczęstsze przyczyny i rozwiązania problemu.

Dlaczego kawa z ekspresu nie jest gorąca? – Powodem niewłaściwe przygotowanie

Najczęściej kawa z ekspresu nie jest gorąca z powodu niewłaściwego przygotowania. Co może najczęściej wpływać niekorzystnie na temperaturę kawy?

Temperatura wody

Najczęstszą przyczyną letniego espresso jest temperatura wody używana do zaparzenia kawy. W ekspresach niższej jakości termostat może nie dokonywać dokładnych odczytów temperatury, co wpływa na to, że kawa jest zimna. Staraj się regularnie sprawdzać i w razie konieczności zmieniać ustawienia temperatury.

Sposób parzenia

Ogromne znaczenie ma również czas parzenia. Jeśli kawa parzy się zbyt krótko, nie może się odpowiednio podgrzać i napój ostatecznie jest zbyt zimny. Z kolei zbyt długie podgrzewanie kawy wpływa niekorzystnie na jej walory smakowe. Czas parzenia kawy warto dopasować do indywidualnych preferencji, powinien on wynosić od 4 do 8 minut.

Porcja kawy

Zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża ilość kawy dodawanej do ekspresu może wpływać na temperaturę. Zbyt mała porcja kawy powoduje, że woda przepływa przez nią za szybko i kawa z ekspresu nie jest gorąca. Także za duża ilość dodanych ziaren może zaburzyć temperaturę, ponieważ woda przepływa wtedy zbyt wolno. Pamiętaj, aby zachować odpowiednie proporcje.

Dodawanie mleka

Dodanie mleka do kawy obniża jej temperaturę. Jeśli lubisz pić kawę z mlekiem, nie będzie ona tak gorąca, jak w przypadku napoju bez tego dodatku.

Możliwe przyczyny techniczne:

  • Uszkodzony termostat
    Zadaniem termostatu w ekspresie jest sygnalizowanie, czy woda uzyskała odpowiednią temperaturę zaparzenia. W przypadku jego awarii, może dawać błędne odczyty. Woda nie będzie osiągać właściwej temperatury, co spowoduje, że kawa będzie zbyt zimna.
  • Awaria bojlera
    Za podgrzewanie wody w ekspresie odpowiada bojler. Zdarza się, że uszkodzeniu ulegają przewody, które go zasilają. Innym powodem problemów z bojlerem mogą być zatkane przewody doprowadzające wodę. W tej sytuacji pomocne będzie odkamienianie ekspresu. Niekiedy zdarza się również, że spaleniu ulega grzałka, uniemożliwiając podgrzewanie wody w bojlerze. Po jej wymianie urządzenie powinno działać bez zarzutu.
  • Uszkodzona płyta sterująca
    Niekiedy kawa z ekspresu nie jest gorąca w wyniki uszkodzenia płyty sterującej. Powodem mogą być na przykład styki na płycie, które uległy zanieczyszczeniu, zalaniu lub spaleniu.
  • Problemy z modułem sterującym
    Zimna kawa z ekspresu może wskazywać na problemy z modułem sterującym. Gdy dojdzie do jego uszkodzenia, nie zostanie wysłany do grzałki sygnał o rozpoczęciu grzania, a tym samym grzałka przepływowa nie przekaże temperatury do przepływającej wody. W tej sytuacji najpewniej niezbędna będzie wymiana całego modułu sterującego, którą powinien przeprowadzić elektryk.
  • Usterka czujnika temperatury
    Zadaniem czujnika temperatury w ekspresie do kawy jest kontrola nad osiąganiem właściwej temperatury do zaparzenia kawy. Jego działanie można sprawdzić za pomocą miernika. Niekiedy uszkodzenia są widoczne gołym okiem, na przykład w przypadku długo używanych ekspresów, czujnik może być skorodowany.
Zobacz więcej

Informacje dodatkowe

  • Nasz serwis powstał w odpowiedzi na potrzeby zmieniającego się rynku usług. Płatności internetowe obsługiwane są przes serwisy BLIK oraz PayU GPO. System wysyłki wiadomości SMS obsługuje serwis SMSAPI.

Pamiętaj! Jeśli sytuacja jest wyjątkowa i z powodu uszkodzenia sprzętu lub zasilania istnieje bezpośrednie zagrożenie Twojego życia lub zdrowia – nie zwlekaj! Wezwij pomoc!

112 / 998

Straż Pożarna

992

Pogotowie Gazowe

991

Pogotowie Energetyczne